Radiátor, hřejivá nezbytnost

Radiátory, přesněji řečeno topná tělesa, patří zvláště v tomto počasí k nepostradatelnému vybavení našich interiérů. Ale co s nimi v létě, když nejsou potřeba? Tehdy se přece mohou stát doplňkem.

Radiátor je považován za věc zejména praktickou, ne pěknou. To však nemusí být pravda, na trhu se již dnes dá najít celá paleta designových topných těles. I přesto se však většina lidí stále drží tradice. A tak k nejprodávanějším typům patří klasické profilované radiátory v bílé barvě. Za nimi následují trubkové tělesa, pro které se vžilo označení “žebříky”.

Postačí kousek snahy Pokud se odhodláte odpoutat se od tradičního avšak Nenápaditý hladkého bílého radiátoru, můžete si v bytě trochu zaexperimentovat. Jak? Není to vůbec těžké.

Příznivci minimalismu nejraději volí tělesa s hladkou přední plochou a to v různých barevných odstínech. Nahradit je však mohou i takzvané topné stěny, které nabízejí řadu výhod. Oproti klasickým radiátorům se skládají z jednotlivých uzavřených topných profilů. Ty se vyrábějí například ve velikosti patnáct centimetrů krát dva metry ale i jiných. Dají se umístit podle vašich preferencí, tak v horizontální i vertikální poloze.

Topné stěny se neprodávají jen v desítkách různých velikostí a barev, ale rozhodnout se můžete i pro takové, které mají několik článků nahrazených zrcadlem nebo skříňkou se zrcadlovými dvířky. Radiátor v tom případě nahradí řekněme i síňovou stěnu nebo nabídne praktické úložné prostory v koupelně.

A co tak žebřík? Zřejmě nejvíce prostoru pro různé experimenty nabízejí trubková topná tělesa, tedy žebříky. Při jejich výběru se můžete rozhodnout o tom, zda budete mít jednotlivé stupínky uspořádány pravidelně, nebo ve skupinách. Můžete si také vybrat zda mají mít kulatý nebo trojúhelníkový profil. Na vás záleží i to zda zvolíte rovné trubky nebo ty prohnuté do oblouku.

Radiátor, hřejivá nezbytnost Více než design zde však stále hraje roli praktické hledisko. Jak totiž ukázala praxe, na ty zaoblené se lépe věší prádlo. Proto si dejte při jejich koupi poradit od odborníků, kteří vám na základě vašich požadavků dokážou předestřít možnosti, které by vám vyhovovaly nejvíce.

Trubkové tělesa mají výhody i při instalaci. Nemusíte je totiž pouze pověsit na zeď, ale také postavit do prostoru. Snadno tak nahradíte příčku oddělující toaletu od zbytku koupelny, případně vanu od umyvadla nebo vstup do bytu od zbytku chodby. K trubkovým tělesům nabízejí firmy i nejrůznější háčky či poličky, čímž ještě narůstá jejich praktické využití v domácnosti.

Plocha je důležitá Pozor si dejte pokud se v kuchyni či chodbě chystáte vyměnit obyčejný radiátor za trubkové topné těleso se stejnými rozměry. Mohli byste zůstat překvapen. Výkon žebříkového radiátoru totiž může být až třikrát nižší než toho klasického. Plocha trubek, z nichž sálá teplo, je mnohem menší než u deskových radiátorů, což se odrazí i na vyrobeném teple. Proto aby vám nebyla zima, musíte zvolit buď větší nebo hlubší typ, kde budou trubky ve dvou řadách za sebou.

Chladný kov i teplé barvy Při trubkových topných tělesech se můžete vybírat nejen z nejrůznějších barev, ale také módních provedení. Vyrábějí se z hliníku, nerezové oceli či chromu. Za takové však zaplatíte byť i dva tisíce a více eur. Levnější pak vyjdou typy vyrobené z oceli s chromovaným povrchem nebo stříbřitým nátěrem.

Většina radiátorů – obyčejných i trubkových – se vyrábí z ocelového plechu. Ten se nejprve zvenku ošetřuje antikorozním vypalovacím nátěrem, navrch se pak nanese barva – buďto podle vzorníku nebo podle individuálních přání zákazníků. Jejich škála je prakticky neomezená a řídí se mezinárodních vzorníkem RAL. Ten obsahuje stovky odstínů.

Autor příspěvku: marta