Raději menší koupelna jako žádná koupelna

Domácnost potřebuje přísnou organizaci a někdy i vojenský režim. Kdybychom nad věcmi nedrželi pevnou ruku, tak by se nám časem doma všechno sesypalo na hlavu. Koupelna menších rozměrů představuje jednu z dilemat, protože častokrát nevíme, jak do ní umístit vše, co potřebujeme a navíc, aby vypadala jakžtakž k světu.

Malá, ale pohodlná Uspořádání domácnosti závisí na tom, kolik má členů. Pokud žijeme sami, malá koupelna není žádný problém, tedy za předpokladu, že netrpíme klaustrofobií. Při početnější rodině paneláková koupelna nám kapacitně ani z daleka nestačí. Nicméně zkusme se podívat na danou situaci očima člověka z rozvojové země, který by tento druh komfortu dostatečně ocenil.

Potlačování fantazie Koupelna na šířku vany, do které se jen tak-tak vejde středně velké umyvadlo a pračka v nás potlačuje fantazii. Pravidlo o zařizování malých místností říká, že bychom se měli přiklonit ke světlé paletě barev a eliminaci zbytečností, které by mohly prostor zahltit, esteticky a funkčně znemožnit. Naštěstí se za nás angažují designéři se spoustou nápadů.

Tři místa v jednom Místo hygienické očisty, domácí wellness a kosmetický salon v jednom. S mnohonásobných podobách koupelny souvisí i její vybavení. Umísťujeme sem obvykle ručníky, fén, holicí strojek, žehličku na vlasy, kosmetické a čistící prostředky. Některé z věcí schováváme do skříněk, jiné naopak vystavujeme v designových nádobách, abychom je měli vždy po ruce.

Šetříme prostorem Při optimalizaci koupelny se necháme s radostí zlákat úsporou místa ve formě sprchového koutu. Abychom se z pobytu v koupelně více těšili, dáme si záležet na výzdobě stěny efektním obkladem, který rozzáří místnost požadovaným způsobem. Nezapomeňme ani na detaily, jakými jsou věšáky, miska na mýdlo, zajímavá polička, rostlina a atmosférické světlo.

“Pestré” zařízení Malým prostorem nesvědčí jen minimalistický design, ale také o něco romantičtější nálada, kterou zajišťuje historizující zařízení. Tapeta je dalším strategickým řešením, jak si povznést pár metrů čtverečních účinným způsobem. Obrazy na stěně bychom sice čekali spíše v ložnici nebo v obývacím pokoji, ale nevylučujeme jejich umístění do vlhkého prostředí.

Speciální charakter Jako výborná dekorace v moderních koupelnách může posloužit i pokojová rostlina aloe vera či kapradí. Pokud nám zvýší na polici nad umyvadlem místo, můžeme sem položit vázu s květem. Stále populárnější vintage styl neobchází ani zařízení koupelny. I malé místo má nárok, abychom ho podtrhly osobitým charakterem, který přeroste povahu interiéru.

Autor příspěvku: marta