Hit našich cest: ojetá auta – od škodovky po BMW

Slováci si zvykli na ojetiny. Kupujeme ověřené značky aut, které mají do 150 tisíc kilomerov na tachometru a jsou nejvíce deset let staré.

Slováci si dopřávají. Prodej ojetých vozidel podle autobazarů před Vánocemi vzrostl. Nejčastěji saháme po ověřených značkách jako Škoda, Volkswagen či Ford. Nejvíce se nákupu ojetého auta v Bratislavě av Jihomoravském kraji.

Našinci jsou ale požitkáři a po Slovenských silnicích se vozí už i na luxusnějších ojetých BMW, které si mohou dovolit díky leasingu.

 

Cena stále rozhoduje

„Trh ojetých aut na Slovensku se již dlouhodobější pohybuje ve znamení vozidel blížících se věku do 10 let a asi 150 tisíci najetých kilometrů. Obecně lepší parametry splňují vozy pocházející ze Slovenska. Dovozové auta jsou starší a více ojeté, „říká generální ředitelka autobazaru AAA Auto Karolína Topolová.

Autobazar momentálně řadí mezi nejoblíbenější ročníky aut 2011, 2005, 2006 a 2012. Největší zájem Slováci projevují o dieselový motor (více než 60 procent). Jen necelých 40 procent prodaných vozů má benzinový motor. Méně než půl procenta kupujících upřednostňuje alternativní paliva, tedy hybrid či elektromotor.

Pro Slováky, kteří se rozhodují, jaké auto si koupí, je však stále nejdůležitější cena. V rámci okolních zemí se může při autech z druhé ruky výrazně lišit. Nabídka a poptávka jsou totiž odlišné nejen v jednotlivých státech, ale i krajích. Na odlišné ceny narazíte i na úrovni měst.

Průměrnou cenu ojetého vozidla vypočetli v AAA Auto na 11 061 eur. Autobazár.sk na základě svých statistik říká, že Slováci nejčastěji kupují auta v hodnotě téměř 5 tisíc eur.

Autor příspěvku: marta